Ubližujete svému koni laskavostí?
Aktualizováno: 23. 2. 2021
Stravovací a metabolické problémy týkající se koní jsou v dnešní době znatelně jiné než problémy vyskytující se v minulosti. Toto je důsledkem změny našeho životního stylu a toho, že se více spoléháme na mechanické prostředky pro průmysl a dopravu, čímž se radikálním způsobem změnil i životní styl koní.
Koně jsou v dnešní době krmeni buď člověkem modifikovanou pastvinou, která obsahuje geneticky vybrané, stravitelné druhy rostlin určené pro dobytek a ovce, nebo jsou krmeni různými druhy vlákniny a koncentráty vybranými člověkem.

Koně jsou býložravci kteří by se měli pást nejméně 18 hodin denně, jsou to tzv. "pomalí strávníci". Samotná pastva většinou neposkytne dostatek živin a proto se krmivo moderního koně doplňuje objemovými krmivy a koncentráty. Objemová krmiva (např. seno) mohou být krmena pomalu, ale díky našemu životnímu stylu koncentráty většinou zkrmujeme dvakrát denně, ráno a večer. Toto má za následek "pulzní" přívod živin s vysokým obsahem energie do zažívacího systému určeného k přijímání a trávení živin pomalu. Některé koncentráty, které obsahují hodně cukru a škrobu (NSC - nestrukturální sacharidy), zejména obiloviny, se nazývají FAST FOOD. Obecně platí, že většina koní je příliš krmena krmivy s vysokým obsahem NSC na množství práce, kterou vykonávají. Toto s sebou často nese zdravotní následky.

Mezi tyto zdravotní následky patří:
vzrušivé chování,
obezita,
laminitida,
kolika,
rezistence na insulin,
EMS,
vývojové ortopedické onemocnění a mnoho dalších.
Některé z těchto výše zmíněných chorob jsou přímo spojeny s vysokou hladinou cukru a škrobu (NSC) ve stravě.
Krmeni koní se stalo komplikovaným , na trhu je veliké množství krmiv a suplementů, což většinou vede k přetížení majitele informacemi a ke krmení módními krmivy, která ve výsledku koni často nic nepřinesou a ani pro koně nemusí být vhodná.
Jak by to tedy mělo být?
Kůň se vyvinul jako býložravec určený ke spásání převážně prérijních pastvin, malých keřů a listí. Tyto prérijní trávy většinou obsahovaly zrna s malými semínky, která měla nízký obsah škrobu. Ve snaze zlepšit živočišnou produkci byly tyto staré prérijní trávy nahrazeny geneticky vybranými rostlinnými druhy které obsahují vysoké množství NSC jak v listech tak v hlavách semen. Většina moderních pastvin je založena na rostlinných druzích , které byly vyvinuty pro intenzivní produkci hovězího, skotu a ovcí.

V podstatě koně potřebují:
Stravitelné u a pomalu stravitelnou vlákninu pro energii a pohyblivost střev
Vyvážené minerály a vitaminy
Vyvážené NSC
Pomalé skrmovaní živin
Čistou vodu
Stravitelné bílkoviny a aminokyseliny Stravitelnou energii a oleje
Množství každé složky je dáno tělesnou hmotností a fyziologickým stavem koně (růst, zátěž,březost, laktace). Klíčové je udržet tyto složky v rovnováze a žádnou z nich nepřekrmovat.

Koňská krmiva jsou dnes velmi rozmanitá, od sena, které poskytuje vlákninu, až po koncentráty , které poskytují stravitelnou energii, bílkoviny, minerály a oleje. Většina koncentrátů obsahuje zrno nebo vedlejší produkt ze zrna , které obsahují stravitelné cukry a škroby (NSC). Je důležité zmínit, že každý kůň reaguje jinak na krmiva s vysokým obsahem NSC, avšak zodpovědný majitel by si měl být vědom možných účinků krmiv s vysokým obsahem NSC a zvolit krmiva s nízkým obsahem, pokud má obavy z poruch souvisejících se stravou.
Výsledkem univerzitních studii a pozorováním běžných majitelů koní byla vyvinuta nová krmiva , která mají nízký obsah cukrů a škrobů , a přesto poskytují energii potřebnou i k vrcholovém výkonu. V níže zmíněných článcích, které sem budu postupně přidávat, popíšu některé poruchy u koní, které mohou být způsobeny právě vysokým obsahem NSC. Zároveň se zde zmíním, jak koním postiženým těmito poruchami lze pomoci, jak lze poruchám předcházet a jaká je role jednotlivých výživových složek v krmivech.
Jednoduchá výživa koní
Role cukrů a škrobů
Úloha a význam vlákniny
Výběr jednoduchých a bezpečných krmiv pro sportovní koně