top of page
Vyhledat

Rezistence na inzulin u koní

Aktualizováno: 7. 12. 2021

Co je to rezistence na inzulin?


rezistence na Inzulin

Jsme to co jíme. Toto platí pro koně stejně jako pro nás, proto všichni chceme dát našim koním to nejlepší možné krmivo. Chceme zlepšit jejich zdraví, jejich výkony, stav jejich kopyt, nebo i lesk a zdraví jejich srsti. Občas ale zacházíme příliš daleko.

Koně vždy měli hodně pohybu, cestovali za potravou a vodou mnoho kilometrů.

Dnes však mají koně jiné požadavky na výživu a proto jim upravujeme jídelníček. Až příliš často utrácíme spoustu peněz za vysokoenergetická krmivech ve snaze zlepšit u našich koní vzhled, či výkony. Často omezujeme koním přístup k pastvě ať už z důvodů praktičnosti, či dostupnosti, to se pak snažíme nahradit zrnem, senem, či senáží. Výsledkem však je to, že zažívací systém koně nepřirozeně zatěžujeme.


Kůň s dětmi, roztomilé

Následky překrmení vysokoenergetickým krmivem mohou být závažné – kolika, laminitida, dokonce i smrt. I u méně závažných případů to často vede k obezitě, kdy koňský metabolismus může strádat více než se zdá a až po určité době se projeví závažné symptomy. Jedním z velmi častých, ale hůře zjistitelných následků je právě snížení citlivosti na inzulin, což může vést k závažným zdravotním komplikacím.