Vyhledat

Rýžové otruby x Coolstance

Aktualizace: 11. pro 2020

Porovnání krmiva z Copry a rýžových otrub


Krmíte svému koni rýžové otruby? V tomto článku je porovnáme s Coolstance Copra a řekneme si, jak koním mohou prospívat a jaké jsou jejich nevýhody a rizika při krmení.

Krmivo z kopry a rýžové otruby jsou obě vysoce energetická krmiva. Obě dvě jsou používana jako zdroj "chladné energie" a jsou krmeny pro zlepšení kondice a přibírani na váze , nebo na dodání extra energie těžce pracujícím konim.


Coolstance


Coolstance je vedlejší produkt při výrobě kokosového oleje, jedná se o bílou dužinu kokosu poté, co byl ohřiván a lisován , aby se olej získal. Kokosový olej je velice stabilní tropický olej , což znamená , že Coolstance není náchylný na žluknutí a udržuje si svůj nutriční stav po dlouhou dobu.


Coolstance se stal populárním krmivem pro koně před více než 20 lety. Obsahuje 8-10% oleje a 20% bílkovin. Má extrémně nízký podíl škrobu, pouhých 1.3% škrobu a méně než 12% NSC , což znamená že je bezpečným krmivem, které dodává "chladnou energii".

Obsahuje cca 15MJ stravitelné energie/kg a vysoký obsah stopových minerálů, které jsou obvykle nedostatečné v jiných krmívech včetně rýžových otrub.

Coolstance obsahuje nasycené mastné kyseliny krátkého a středně-dlouhého řetězce . Tyto kyseliny se vstřebávájí přímo do krevního oběhu , rychle se metabolizují a jsou připraveny k využití na intenzivní práci. Kyselina Laurová a Kaprylová (mastné kyseliny v kokosovem oleji) mají antibakterialni a antiviralni účinky a přispívají k posílení imunity a střevnímu zdraví.


Rýžové otruby


Rýžové otruby jsou vedlejším produktem při zpracování rýže. Vyrábí se při zpracování rýžoveho zrna mletím hnědé rýže na bílou. Rýžove otruby obsahují monosaturované a polysaturované mastné kyseliny s dlouhým řetězcem. Olej v otrubách je náchylný ke žluknutí v syrové podobě a tudíž je nutné ho stabilizovat tepelnou úpravou pod tlakem a přidáním vitamínu E. Rýžove otruby jsou populárním krmivem pro koně a obsahují cca 15-20% oleje, 20% škrobu a velké množství aminokyselin. Otruby obsahují okolo 14.9 MJ stravitelné energie /kg.


Rýžové otruby i kopra jsou krmiva krmená za obdobným účelem. Obě jsou používána k udržení dobré kondice , podporují přibývání na váze a zlepšují kvalitu srsti. Rýžove otruby mohou být použity jako náhrada obilné stravy a koně po nich neprojevují vzrušivé chování. Nicméně , Coolstance obsahuje mnohem méně škrobu (1.3% v Coolstance vs 20% v v rýžových otrubách) , což znamená , že muže být používán u více koní a s mnohem menším rizikem u koní citlivých na insulin. Také je u něj nižší pravděpodobnost, že by kůň trpěl vzrušivým chováním, nebo že by došlo k předávkování škrobem.


Coolstance je zcela bez chemie, pouze mechanicky zpracovaný a bez GMO. Olej v Coolstance je také velmi odlišný od olejů v otrubách. Zatímco Coolstance je bohatý na nasycené mastné kyseliny s krátkým a středním řetězcem které jsou stabilní a mohou být rychle metabolizovány, rýžové otruby obsahují vyšší hladinu polysaturovaných a monosaturovaných mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které jsou méně stabilní a pomaleji metabolizivané.


Pokud však na rýžové otruby nedáte dopustit, tak mohou být podávány společně s Coolstance. Obě krmiva také mohou být krmena společně s jadrnými krmivy. Měli by se vždy zkrmovat ve spojení s dostatečným množstvím vlákniny (např v senu, nebo pastvě), čisté vody a kvalitních vitaminovych a minerálních doplňků

104 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Transmodal Equine the only distributor of Coolstance Copra for the Czech Republic in partnership with Boomerang nutrition and Stance Equitec

Nejlepší krmivo pro koně!

transmodalequine@gmail.com

Dobrovitov 33, 286 01

605086343

Transmodal s.r.o. 

IČO: 26486628