top of page
Vyhledat

Proč kokosové krmivo?

Aktualizováno: 11. 12. 2020


Mnoho z vás se asi ptá, proč krmit kokosové krmivo. Kokos? Je to vůbec pro koně vhodné? Čím je krmivo vyjímečné? V tomto článku se Vám pokusím na tyto otázky odpovědět, ač se asi budu v mnohém opakovat, jelikož mnohé věci již byly zmíněny v jiných článcích zde publikovaných.


Je to vůbec přirozené?!


Setkal jsem se s názorem, že kokosové krmivo není pro koně přirozené, protože se přece neměli jak dostat ke kokosům, potažmo ke kokosové dužině. Zde musím říct, že je pravda, že koně se tradičně kokosovým krmivem nekrmili, ani se ke zdroji kokosové moučky neměli jak dostat. Je však potřeba říct, že stejně tak se nemohli dostat k mnoha jiným složkám krmiv a krmivům, která se dnes běžně používají. Pokud bychom stejnou myšlenku aplikovali na lidi, tak u nás ve středu Evropy jsme se taky jen velmi těžko mohli dostat např. k mořským rybám a plodům, které jsou dnes běžnou součástí našeho jídelníčku, nebo k bramborám, které jsme do 17. století v Čechách neznali, stejně jako kukuřici která k nám přišla až koncem 15. století. I přesto tyto potraviny patří mezi běžnou součást našeho jídelníčku. To, že je to něco nového a pro nás neznámého, neznamená, že je to špatné.


kokosové palmy

V dnešní moderní době je již mnoho studií, které dokazují prospěšnost kokosové kopry pro koně a hospodářská zvířata, avšak u nás ve střední Evropě o kokosovém krmivu néní příliš velké povědomí. Ve velké Británii, USA, Austrálii a jiných státech je kopra po dlouhou dobu značně rozšířena a mnoho chovatelů nedá na kokosové krmivo dopustit.

Také je potřeba říct, že Coolstance Copra je naprosto přírodní produkt, neobsahuje žádné přidané chemikálie ani GMO. Je to jednoduše mletá a pečená kokosová dužina. I přesto je Coolstance kompletním krmivem a je pro koně, vedle běžné pastvy a sena, vším, co z hlediska výživy potřebuje(samozřejmě musí mít kůň přístup k vitamínům a minerálům podle jeho individuálních potřeb). Mnohá jiná krmiva obsahují přidané chemické látky a GMO (často například modifikovanou sóju, nebo kukuřici), jako například: