top of page
Vyhledat

Lněný olej a jeho pozitivní účinky

Aktualizováno: 7. 12. 2021


Co je to lněný olej a jak se vyrábí?

Lněný olej

Lněný olej je čirý žlutý olej, ketrý se získává ze sušených zralých semen lnu setého. Získává se lisováním za studena. Čerstvý, chlazený a nezpracovaný lněný olej se používá jako potravní doplněk nejen pro koně, ale má pozitivní účinky i pro lidi a psy.Výhody lněného oleje


Lněný olej má, oproti většině ostatních olejů, velmi dobrý poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Tyto si kůň v těle neumí sám vytvořit, ale pro správnou funkci organismu jsou naprosto zásadní. Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité při tvorbě buněčných membrán, které zabezpečují silné a zdravé svaly, kosti, vazy a správnou funkci imunitního systému.

Len setý
Květy lnu setého (Linum usitatissimum)

Většina dnešních krmiv obsahuje oves, pšenici, či kukuřici, ty obsahují vysoký podíl omega 6 mastných kyselin. Tyto kyseliny v těle působí zánětlivě a naopak omega 3 mastné kyseliny působí protizánětlivě. Pro zdravou funkci organismu je proto zásadní vyrovnaný poměr těchto kyselin, kterého lze dosáhnout právě užíváním lněného oleje, který je jediným rostlinným olejem u kterého převažuje poměr omega 3 nad omega 6 mastnými kyselinami.


Přírodní zdroj vitamínu E


Lněný olej má také velmi vysoký obsah vitamínu E, který působí jako antioxidant, neutralizuje škodlivé volné radikály poškozující tělní tkáně. Vitamín E stabilizuje buněčné membrány a chrání svalovou tkáň koně. Má významnou roli v imunitním systému a v ochraně tkání před působením bakterií a virů. Nedostatečný příjem antioxidantů má za následek špatnou toleranci ke stresu, pokles výkonnosti, náchylnost k infekcím a zhoršené hojení ran.


Vitamín E obsahuje i zelená píce a seno, ale 30 – 80 % vitamínu E je zničeno během sekání a sušení sena. V jadrných krmivech je vitamín E ničen šrotováním, mačkáním a veškerými jinými technologickými úpravami. Lněný olej je tedy ideálním zdrojem vitamínu E.


Účinky lněného oleje

Kůň ve sněhu

Čím konkrétně tedy lněný olej prospívá? Působí pozitivně na zdravou lesklou srst a kopyta, napomáhá při hojení a taktéž snižuje náchylnost k úrazům díky tvorbě zdravých buněčných membrán. Vysoký obsah omega 3 mastných kyselin se také projevuje celkově zlepšenou imunitou a může pozitivně ovlivnit i chování koně a jeho duševní pohodu, kůň je pak klidnější a lépe se s ním pracuje. Lněný olej je také ideálním zdrojem lehce stravitelné energie, nezatěžuje tolik metabolismus koně, což z něj činí vhodný doplněk (nejen) pro koně trpícími metabolickými onemocněními. Lněný olej je velmi vhodný jako zimní krmení, především pro koně, kteří v zimě tráví mnoho času venku


Pokud lněný olej ještě nemáte zařazený v jídelníčku svého čtyřnohého miláčka, tak vám ho vřele doporučujeme. Dostat ho můžete i u nás (zde) ve špičkové kvalitě za bezkonkurenční cenu!

177 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše