top of page
Vyhledat

Kurkuma: zázrak na klouby!

Aktualizováno: 7. 12. 2021


Co je to kurkuma?


Kurkuma

Kurkuma (někdy též zvaná indický šafrán) je vytrvalá bylina původem z Jižní Asie (především Indie). Z jejího sušeného a mletého oddenku se vyrábí známé koření, které nejčastěji známe z indické, thajské, či pákistánské kuchyně. Hojně se používá v kari koření, či jako barvivo a konzervant (E100) do potravin. Má jemnou nahořklou chuť a charakteristickou žlutou barvu.


Jaké má účinky?

Koňská láska

Kurkuma je významná pro svůj velmi silný antioxidační účinek. Má také protizánětlivý účinek, velmi pozitivně působí například na játra, či trávící trakt. Má taktéž antibakteriální a antivirální účinek, je ceněna i pro svůj velký obsah vitaminu C a E. Indové ji taktéž tradičně používají při léčbě ran a infekcí. Studie prokázaly, že snižuje výskyt rakovinových nádorů, dále má pozitivní účinek při chronickém kašli, astmatu, či zahlenění.


Co přináší pro koně?

Kurkuma

Mimo již výše zmíněných benefitů konzumace kurkumy má kurkuma velmi pozitivní vliv na klouby. Je tedy velmi vhodná pro artritické koně, nebo koně, kteří trpí revmatem. Je však velmi účinná i jako prevence. Kurkuma taktéž koni napomáhá při trávení, zvyšuje produkci trávících šťáv stimulací žlučníku a jater a potlačuje nadýmání. Je vhodná k posílení imunitního systému, pro léčbu kolikových onemocnění, či po operačních výkonech.


Dávkování


Pro prevenci je vhodné krmit cca 25g kurkumy denně. Pro zlepšení kondice až 50g denně. Oboje je aplikovatelné na koně o hmotnosti 550-600kg. V případě, že si nejste jistí, můžete nás kontaktovat a rádi Vám poradíme.

Kurkuma není rozpustná ve vodě, je jí proto vhodné kombinovat s olejem a je tedy ideální při kombinací s Coolstance Copra, který obsahuje 8-10% oleje. Do krmné dávky je vhodné přidat trochu pepře, díky kterému se kurkuma lépe vstřebává. Doporučujeme míchat dávku 25g kurkumy denně s Coolstance copra a pozitivní změny na sebe nenechají dlouho čekat.


456 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše