top of page
Vyhledat

Krmivo a krmení koní s kolikou

Aktualizováno: 11. 12. 2020


Co je to kolika?


trávící systém koně

Kolika je obecný pojem označující bolest v dutině břišní, která může být způsobena řadou příčin, avšak velmi často je způsobena špatným krmivem, nebo způsobem krmení. Známe tyto hlavní typy koliky:


Tympanatická - také známá jako plynatost, se projevuje akutní a pokračující bolestí způsobenou nadměrnou produkcí plynů, které se nahromadí ve střevě.


Spasmodická (křečová) - častý typ koliky, obvykle je poměrně mírná a postihuje mladší koně. Jedná se o bolest způsobenou kontrakcemi/křečemi části tenkého střeva (B)

Další - střevní obstrukce (zácpa), písková kolika (způsobena pozřením písku), změna polohy střev.


Jak poznám, že má můj kůň koliku?


Nejčastější symptomy tympanatické koliky:


  • pocení

  • zvýšený tep a teplota

  • napnuté, či pevné břicho

  • neklid, otáčení se na břicho, nepřirozené polohy

  • kůň se pokouší často močit


Nejčastější symptomy spasmodické koliky:


  • zvýšený srdeční tep a teplota rekta

  • pocení a napětí v břichu

  • návaly akutní bolesti


koňské zdraví

Co způsobuje koliku u koní?


Tympanatická kolika je často způsobena náhlými změnami v krmení, nebo vysokým příjmem kvasitelných cukrů a škrobů (NSC), čímž dochází ke kvašení v žaludku (A) a tlustém střevě (C). Tympanatickou lze poznat od jiných typů koliky při poklepání na břicho koně, zvuk bude rezonovat jak kdyby bylo duté.


Jedním z hlavních důvodů koliky je migrace parazitů skrz trávící systém koně a dehydratace, nebo dysbióza. Tento typ koliky není většinou závažný, avšak křeče mohou vést ke změně polohy tlustého střeva, což může být fatální a vyžaduje chirurgický zákrok.


Jak jídelníček pomáhá proti kolice?


Pro prevenci tympanatické koliky je vhodné snížit podíl NSC (cukry a škroby) v krmivu, abychom snížili příjem látek, které mohou zkvasit a produkovat plyn. Při léčbě tympanatické koliky je potřeba snížit příjem NSC a krmit koně oleji, abychom zabránili kvašení. Je také vhodné omezit dobu, kdy se kůň volně pase, snížit příjem zrna v krmivu a krmit koni seno.

K prevenci spasmodické (křečové) se ujistěte, že je kůň ošetřen proti parazitům. Dysbióza značí abnormální tvorbu střevních mikroorganismů, což je často způsobeno přílišným množstvím cukrů, které jsou potravou pro tyto organismy. Tomuto se lze vyhnout krmením krmiva s nízkým obsahem NSC, které obsahuje oleje středního řetězce, které mají antimikrobiální účinek, čímž lze dosáhnout zdravého trávícího traktu.


Porozumění tomu, jak některá krmiva mohou způsobit koliku a jak se kolice vyhnout, nám může pomoci k výběru vhodného a bezpečného krmiva pro Vašeho koně, tak aby byl dlouhodobě zdravý a schopný výkonů.

U krmiv s vyšším obsahem NSC než 12% je riziko způsobení tympanatické koliky. Studie naznačují, že oleje mohou dopomoci ke zdravému pohybu střev při zpracování potravy.

365 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše