top of page
Vyhledat

Krmení CoolStance

Aktualizováno: 16. 6. 2019


Kokosové krmivo? Můj kůň to jíst nebude! Toto slýchám poměrně často, když jsem s někým o CoolStance navázal rozhovor. Ale pravdou je, že jsem se ještě nesetkal s koněm, který ho nepřijal, když přemýšlel. Je pravda, že kůň, který je zvyklý jíst zrno s vysokým obsahem škrobu a cukrů, pravděpodobně nad CoolStance ohrne nos, když náhle nahradíte jeho obvyklou hříšnou večeři miskou zdravého kokosového jídla (to samé by se dalo říct o většině z nás!). Skutečností je, že nikdo by nikdy neměl přecházet z jednoho druhu krmiva na druhé jinak než postupně. Pokud jste někdy měli koně ve volném výběhu na farmě, nebo ve stodole, víte, že pokud jde o výběr toho, co (nebo kolik) jíst, koně ne vždy vědí, co je pro ně nejlepší! V USA nabízí doporučený protokol pro zavedení Coolstance, ale nechci abyste si o krmivu dělali názor jen podle našeho tvrzení. Takže v tomto článku, budu sdílet i některé osobní příběhy o tom, jak jsme já a několik mých přátel úspěšně převedli řadu koní na Coolstance, s úžasnými výsledky.


Takže jak začít krmit Coolstance?


Dle zkušenosti víme, že většina koní nemá s Coolstancem problém, je voňavý a chutný (zeptejte se na vzorek, ať vyzkoušíte sami!). Někteří se k němu však mohou zpočátku stavět podezřívavě a nebudou ho chtít jíst. Je to pro ně přece jen něco nového. Pro takovéto vybíravce zde máme doporučený plán jak Coolstance koni představit!


Coolstance by měl být koni představen v období 10-14 dní. Nejprve ho jen přimíchávejte do krmiva, na které je kůň zvyklý. Zpočátku stačí opravdu jen hrst, aby si kůň zvykl, postupně dávku zvyšujte až si kůň na Coolstance zcela přivykne. Pro nejlepší výsledky je vhodné zcela nahradit krmivo obsahující zrno (tedy s vysokým podílem cukrů a škrobů) Coolstancem. Samozřejmě je potřeba, aby měl kůň k dispozici seno či pastvu a případně i vitamíny a doplňky, které jste mu dříve krmili. Coolstance může být krmen namočený, nebo suchý, není-li však koník zvyklý na vlhké krmení, tak mu zprvu přisypávejte jen trochu suchého Coolstancu do krmiva a až později přidávejte postupně vodu. Pro pozdější krmení, kdy už je koník na nové krmivo přivyklý je vhodnější krmit Coolstance namočený. Coolstance může absorbovat vodu do trojnásobku své váhy. Vzhledem k nízkému obsahu cukrů a škrobů ho můžete nechat namočený i několik hodin, není to však nutné. Coolstance má minimální trvanlivost 24 měsíců od data uvedeného na spodu pytle, je ho potřeba uchovávat na tmavém a suchém místě.


V dalších odstavcích Vám popíšu pár zkušeností, které mají naši američtí kolegové a klienti s krmením Coolstance.