top of page
Vyhledat

Jak vybrat westernovou deku pro mého koně.


Jak vybrat tu správnou westernovou deku pro mého koně?


Westernové ježdění má své tradice a sedlo je pro každého kovboje či kovbojku nezbytnou součástí výbavy. Stejně důležitá je však často opomíjená podsedlová deka pod westernové sedlo. Dobrá podložka pod sedlo zajišťuje nejen pohodlí vašeho koně, ale také pomáhá chránit sedlo a rovnoměrně rozložit váhu. V tomto příspěvku se budeme zabývat různými typy westernových podsedlových dek a tím, jak vybrat tu správnou pro vašeho koně.


**Proč jsou podložky pod sedlo důležité**


Westernová sedla jsou těžká, a pokud nejsou správně polstrovaná, mohou vytvářet nežádoucí tlak na hřbet koně. Podložky pod sedlo, známé také jako sedlové dečky, plní několik zásadních funkcí:


1. **Pohodlí:** Primárním účelem podsedlové deky je poskytnout koni tlumení a pohodlí. Pomáhá snižovat tření, tlumit nárazy a předcházet odřeninám.


2. **Ochrana:** Podložka pod sedlo funguje jako bariéra mezi sedlem a hřbetem koně a chrání obojí před opotřebením.


3. **Přiléhavost:** Podložky pod sedlo mohou zlepšit přiléhavost sedla tím, že vyplní mezery a zajistí správné rozložení hmotnosti. Jsou cenným nástrojem pro dosažení vyváženého sedla.


**Typy westernových podsedlových dek**


1. **Plstěné westernové dečky:**

Plsťové westernové podsedlové deky jsou mezi jezdci již mnoho let oblíbené díky své odolnosti a tlumícím vlastnostem. Jako každý výrobek však mají i tyto deky určité potenciální nevýhody nebo negativa. Zde jsou uvedena některá možná negativa spojená s plstěnými podložkami pod westernová sedla:


1. **Zadržování tepla:** Plstěné podložky mohou zadržovat teplo, což nemusí být ideální v horkém podnebí nebo při delší jízdě. Koně se mohou cítit nepohodlně, nebo se dokonce přehřát, pokud se s nimi správně nehospodaří.


2. **Pohlcování vlhkosti:** Plsť sice může pohlcovat vlhkost, ale neodvádí ji tak účinně jako některé jiné materiály. To může vést k vlhkosti pod sedlem, která může koním způsobit nepohodlí nebo kožní problémy.


3. **Hmotnost:** Plsťové deky bývají ve srovnání s některými syntetickými materiály těžší. Tato dodatečná hmotnost může být faktorem pro jezdce, kteří dávají přednost lehkému vybavení.


4. **Různá tloušťka:** Tloušťka plstěných dek se může lišit a některé se mohou časem stlačit, což může mít vliv na přizpůsobení sedla a pohodlí jezdce.


5. **Údržba:** Plstěné deky vyžadují pravidelné čištění a ve srovnání s některými syntetickými materiály mohou déle schnout. Zanedbání správné údržby může vést k zápachu a znehodnocení.


6. **Problémy s padnutím:** Pokud nejsou plstěné podložky pečlivě vybrány, mohou ovlivnit padnutí sedla. Tloušťka a obrys podložky by měly správně odpovídat sedlu a hřbetu koně.


7. **Cena:** Kvalitní plstěné podložky mohou být drahé, což může být negativním faktorem pro jezdce s omezeným rozpočtem.


Je důležité si uvědomit, že negativa plstěných dek pod westernová sedla lze často zmírnit správnou péčí, výběrem správné tloušťky a kontury a zohledněním klimatických a jezdeckých podmínek. Mnoho jezdců navíc stále dává přednost plstěným podložkám pro jejich vynikající tlumení nárazů a tradiční pocit, takže volba nakonec závisí na individuálních preferencích a konkrétních potřebách jezdce.