Vyhledat

Kokosový olej v koňském krmivu

Aktualizace: 11. pro 2020


Studie prokázaly, že nasycené mastné kyseliny mají následují účinky na koňský organismus:


Zvýšený obsah svalového glykogenu,


Zvýšenou spotřebu svalového glykogenu při lehké zátěži,


Zvýšené využití svalového glykogenu.


Nenasycené oleje (tuky) jako je olej z rýžových otrub, kukuřice, sojové boby, nebo lněného semínka tyto výše zmíněné vlastnosti nemají. Nasycené oleje (tuky) je možné získat buď právě z kokosového oleje, nebo z živočišných tuků, ty jsou však v koňských krmivech nepřijatelné. Kokosový olej je proto dobrým a krmitelným zdrojem nasycených mastných kyselin.


Jedinečné výživové vlastnosti kokosového oleje tvoří základ výživového systému Stance Equitec.


Základní klíčové výhody kokosového oleje jsou:


  • Je stabilní a odolný proti žluknutí. Jelikož se jedná o nasycenou strukturu, kokosový olej může být skladován dlouhou dobu bez nebezpečí žluknutí. Žluklé oleje snižují poživatelnost krmiva, zasahují do využitelnosti vitamínů rozpustných v tucích a mohou způsobit poškození tkáně svalů a orgánů.


  • Kokosový olej obsahuje triglyceridy středního řetězce (MCT - medium chain triglycerides), které jsou jednodušší na trávení, absorbci a využití ve srovnání s mastnými kyselinami dlouhého řetězce, které jsou obsaženy v olejích ze sóji, kukuřice, řepky, nebo oleji z rýžových otrub. MCT jsou přímo absorbovány do krevního oběhu odkud putují přímo do jater. Pro srovnání - mastné kyseliny dlouhého řetězce jsou absorbovány do lymfatických tkání a do jater se dostávají o poznání pomaleji. MCT se také více chovají jako glukóza než ostatní oleje, kokosový olej je tedy přímým a rychlým zdrojem energie použitelné při zátěži.

  • Některé z MCT (kys. laurová, kaprinová, kaprylová) v kokosovém oleji mají antibakteriální a antivirální účinky. Zajímavostí je, že žádná jiná potravina na světě neobsahuje tolik kyseliny laurové jako právě kokosový olej. Tyto mastné kyseliny mohou podpořit imunitní systém koně při boji s bakteriálními a virovými onemocněními, což vede k lepšímu střevnímu zdraví a celkově lepší kondici koně. MCT prokázaly svůj užitek v použití proti salmonelóze u kuřat, a také zřejmě mohou pomáhat koním s dysbiózou.

Kokosový olej dále může pozitivně ovlivnit výkony u koní. Studie od Pagan et al (1993) prokázala, že koně, kteří přijímali kokosový olej (oproti koním přijímajícím olej ze sóji) měli nižší krevní laktát, nižší obsah ammonia v krvi a vyšší koncentraci mastných kyselin v krvi v průběhu trysku a zahřívací fáze při průběhu standardizovaného cvičení. Toto může mít pozitivní efekt na výkon koně. Dále studie od Matsumota (1995) prokázala, že myši s kyselinami středního řetězce v oběhu se při plavání vyčerpají za delší dobu, než myši bez těchto kyselin.42 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Transmodal Equine the only distributor of Coolstance Copra for the Czech Republic in partnership with Boomerang nutrition and Stance Equitec

Nejlepší krmivo pro koně!

transmodalequine@gmail.com

Dobrovitov 33, 286 01

605086343

Transmodal s.r.o. 

IČO: 26486628