Cushingova choroba
Aktualizováno: 11. 12. 2020

Co je to Cushingův syndrom?
Stále častěji se dnes setkáváme s tzv. Cushingovým syndromem. V dnešní době je už možné syndrom spolehlivě diagnostikovat a podniknout kroky k jeho léčbě, majitelé koní se často sami vzdělávají a vyhledávají pomoc a také je více možností léčby.
Cushingův syndrom, známý také pod anglickou zkratkou PPID, je jednou z nejčastějších poruch endokrinního systému u koní. U koní je onemocnění však odlišné od Cushingova syndromu, který známe u lidí, nebo psů. Cushingův syndrom je nadprodukce hormonů hypofýzy (podvěsku mozkového), které jsou pak zodpovědné za vznik typických klinických příznaků.
U zdravých koní je produkce hypofyzárních hormonů tlumena dopaminem uvolňovaným z nervových zakončení pocházejících z hypotalamu. Koně postižení Cushingovým syndromem však trpí degeneraci těchto nervových zakončení a nedostatek dopaminu tak dále způsobí nadprodukci hypofyzárních hormonů. Porucha postihuje všechny koně bez rozdílu plemene a pohlaví, nejčastěji koně starší 15ti let, byla však popsána i u koní mnohem mladších.
Jaké jsou typické klinické příznaky Cushingova syndromu?
Cushingův syndrom má mnoho klinických příznaků, prvotní klinické příznaky však často zůstávají bez povšimnutí. Nejčastějšími příznaky bývají:
Dlouhá, zvlněná srst především na končetinách a spodní části trupu, zhoršená kvalita srsti a potíže s přelínáním na letní srst
Potíže s termoregulací - nadměrné nebo naopak nedostatečné pocení
Celková ztráta hmotnosti při zachovalém, či dokonce zvýšeném příjmu potravy
Ztráta svalové hmoty především v oblasti hřbetu a zádě
Letargie, zhoršení sportovní výkonnosti
Vyklenuté, "senné" břicho
Nefyziologické rozložení tělesného tuku - ukládání tuku především na krku, u kořene ocasu a nad očima
Nadměrná žízeň a časté močení
Špatné hojení ran a opakující se infekce
Opakující se epizody schvácení kopyt, často bez zjevné příčiny
Zhoršené zabřezávání u klisen, až úplná neplodnost
Neurologické příznaky až slepota
Jaké jsou možnosti léčby Cushingova syndromu?

Bohužel Cushingův syndrom v současnosti nelze úplně vyléčit. Jedná se o chronickou poruchu, jejíž příznaky je pouze možné zmírnit podáváním vhodných léků, tím však lze výrazně zlepšit kvalitu života postiženého koně. Čím dříve je onemocnění diagnostikováno a čím dříve se začne s léčbou, tím lépe. Nejlepších terapeutických výsledků je dosahováno podáváním tablet pergolidu. Pergolid v organismu napodobuje účinek dopaminu a tím je tlumeno nadměrné uvolňování hypofyzárních hormonů. Účinek léčby lze pozorovat několik týdnů až měsíců po nasazení první dávky. Podávání Pergolidu je možné do výrazného zlepšení klinických příznaků. Poté lze dávkování postupně snižovat, případně terapii přerušit a v případě potřeby znovu opakovat. Při dlouhodobějším přerušení terapie je však následně nutné podat vyšší dávky Pergolidu než předtím. Vhodné dávkování pro vašeho koně vždy určí veterinář.
Důležitou součástí terapie u koní postižených Cushingovým syndromem je správná chovatelská péče, tedy pravidelné odčervení, vakcinaci, úpravu chrupu a kopyt a samozřejmě správná výživa.
Jak může Coolstance Copra pomoci?
Coolstance Copra je vhodná pro koně trpící Cushingovým syndromem a může jim pomoci v mnoha ohledech v boji s jeho častými příznaky:
Díky kokosovému oleji podporuje růst zdravé lesklé srsti a kopyt
dopomáhá k dobrému nabírání váhy a především svalové hmoty
podporuje sportovní výkonny a tvorbu využitelné energie, nezpůsobuje však vzrušivé chování
má antibakteriální a antivirální účinky díky obsahu kyseliny laurové
Je prokázáno, že Coolstance v mnoha ohledech může koním postiženým Cushingovým syndromem pomoci, což jsme si ověřili na našich vlastních koních, kteří tímto onemocněním trpěli. Pokud máte koně, který trpí Cushingovým syndromem, nebo znáte někoho, kdo takového koně má, neváhejte nás kontaktovat!