top of page
Vyhledat

Cushingova choroba

Aktualizováno: 11. 12. 2020


cushingův syndrom

Co je to Cushingův syndrom?


Stále častěji se dnes setkáváme s tzv. Cushingovým syndromem. V dnešní době je už možné syndrom spolehlivě diagnostikovat a podniknout kroky k jeho léčbě, majitelé koní se často sami vzdělávají a vyhledávají pomoc a také je více možností léčby.

Cushingův syndrom, známý také pod anglickou zkratkou PPID, je jednou z nejčastějších poruch endokrinního systému u koní. U koní je onemocnění však odlišné od Cushingova syndromu, který známe u lidí, nebo psů. Cushingův syndrom je nadprodukce hormonů hypofýzy (podvěsku mozkového), které jsou pak zodpovědné za vznik typických klinických příznaků.

U zdravých koní je produkce hypofyzárních hormonů tlumena dopaminem uvolňovaným z nervových zakončení pocházejících z hypotalamu. Koně postižení Cushingovým syndromem však trpí degeneraci těchto nervových zakončení a nedostatek dopaminu tak dále způsobí nadprodukci hypofyzárních hormonů. Porucha postihuje všechny koně bez rozdílu plemene a pohlaví, nejčastěji koně starší 15ti let, byla však popsána i u koní mnohem mladších.


Jaké jsou typické klinické příznaky Cushingova syndromu?


Cushingův syndrom má mnoho klinických příznaků, prvotní klinické příznaky však často zůstávají bez povšimnutí. Nejčastějšími příznaky bývají:


  • Dlouhá, zvlněná srst především na končetinách a spodní části trupu, zhoršená kvalita srsti a potíže s přelínáním na letní srst

  • Potíže s termoregulací - nadměrné nebo naopak nedostatečné pocení

  • Celková ztráta hmotnosti při zachovalém, či dokonce zvýšeném příjmu potravy

  • Ztráta svalové hmoty především v oblasti hřbetu a zádě

  • Letargie, zhoršení sportovní výkonnosti

  • Vyklenuté, "senné" břicho